Винарна Новоселска гъмза АД
Винарната “Новоселска гъмза” АД е специализирана в производството на червени качествени и трапезни регионални вина. Произвежда също бели вина и гроздови ракии. Производството е ориентирано както към вътрешния така и към външни пазари като Чехия, Франция, Германия, Полша, Англия, Швеция, Канада и Латвия. Капацитетът на производствените мощности за преработка на суровина в годишен обем е 200 т. грозде, а като готова продукция обемът е до 150 000 бутилки вино.
Има легенда, която разказва за кръстницата на Видин – Вида, която имала две сестри – Кула и Гъмза, но те за разлика от мъдрата си сестра се омъжили за прахосници, които пропилели бащиното им наследство. Сега двете малки градчета Кула и Гамзиград в Сърбия се виждат през границата и едно от многото общи неща между тях е виното от гъмза. Ново село, Видинско се намира в северозападния ъгъл на България: разположено на брега на р. Дунав, отстои на 25 километра от административния център гр. Видин и 12 километра източно от устието на граничната р. Тимок.
Пълноводната река с изобилна риба, хубавото плодородно поле изпъстрено с вековна гора и ливади, с тучни пасища с красивата природно надарена местност “Камъка” и “Бърдо” са привлекли вниманието на първите заселници, които решават и си основават селище с название Ново село. Дали са това име поради обстоятелството, че е било по-ново в сравнение с другите по-стари околни села. Основано е около 1711 г. под името “Просънъц” около укрепен римски лагер на брега на р. Дунав. Основна черта на новоселянина е трудолюбието му, а поминъка – лозарството.
Най-северозападния ъгъл на България – Видинския край, природата от векове е надарила с благодатното влияние на Дунав, с плодородни наносни почви, с благоприятния климат на Дунавската равнина, подпряна от юг с планински възвишения.
Тази част от низината на север от гр. Видин не случайно е наречена Златния рог. Това говори за голямо изобилие от блага, които земята дава на тукашните хора. Едно от тези блага са и лозята, които са отглеждали още траките, а след тях и римляните. Лозарският район заема северозападната крайбрежна ивица на р. Дунав и в климатично – почвено отношение е един от топлите райони на България. Той е изключително подходящ за отглеждане на червени винени сортове като Гъмза. Гъмзата е много специфичен сорт, който се свързва с територията на Северозападна България и околните региони извън страната.
Гроздето е едно от тези с най-едри зърна, които по форма са почти сферични. Кожицата им е крехка и при оптимално узряване е тъмносиня до синьо-черна. Под умелите ръце на нашите винари от Гъмзата се получава едно великолепно вино с искрящ рубинен цвят, съчетан с букет на горски плодове, фино и елегантно на вкус.
Избата
През 1940 г. под личното донесение и наблюдение на придворния доставчик на спиртни напитки Димо Овчаров е решено и се отпуска кредит от БЗК Банка за строителство на изба в Ново село. Същата е готова през 1946 г.
С приемане на Закона за реституцията на земята по решение на МЗХП от 11.12.1990 г. се създава държавна фирма „Новоселска гъмза” – с.Ново село. На 09.04.1992 г. с Разпореждане на МС тя се преобразува в „Новоселска гъмза” ЕООД.
Избата разполага с производствени мощности в т.ч. ферментационен корпус – отделение за преработка на грозде, депозитно отделение, отделение за дестилация, отделение за бутилиране, склад за суровини и материали и склад за готова продукция.
В избата в Ново село се преработва предимно грозде от червените винени сортове , има и линия за бутилиране на термично стабилизирани вина с капацитет 1500 бутилки в час. В „Новоселска гъмза” се произвеждат „Гъмза от Ново село”, КНП, вино колекционно „Гъмза от Ново село”, „Гроздова ракия от Ново село”.
Лозя
Лозарските масиви заемащи югоизточните клонове на Дунавската равнина са заети от: 65% червени винени сортове и 35% бели винени сортове. Най-широко застъпени сортове от червените са: гъмза, каберне совиньон и мерло, а от белите –алиготе, мускат отонел и ркацители.
Гъмзата е много специфичен сорт, който се свързва с територията на Северозападна България и околните региони извън страната. Гроздето е едно от тези с най-едри зърна, които по форма са почти сферични. Кожицата им е крехка и при оптимално узряване е тъмносиня до синьо-черна. Въпреки наситения им нюанс, заради тънките обвивки на зърната, виното от гъмза е със слабо интензивен цвят.