Студио за татуировки Захир
Често получаваме писма с един и същ въпрос, зададен по хиляди различни начини. А именно: „Колко ще струва татуировката ми?”
Понякога отговарям, понякога –не. Чувал съм какви ли не легенди-как в друг град би било по-евтино, как еди кой си ще направи добра и евтина татуировка и т.н. Не ми се изброява всичко. Сега с тази публикация се опитвам да обясня нещо. Не искам да убеждавам никой в нищо, просто искам да разкажа за нещата откъм техническата страна, да обясня на достъпен език неща, за които много клиенти не се досещат дори (не им е и работа, аз също нямам много ясна представа как се прави хляб, но се доверявам на хората, които го правят)
В цената на татуировката са включени доста неща. Според мен разлика би могло да има в два компонента-наем на студиото и хонорар на татуиста.
Всички останали неща са задължителни и би трябвало да присъстват в татуировката. Когато даден татуист (или такъв, който иска да бъде такъв) работи с много ниска цена, задължително са пренебрегнати някои или няколко от останалите оформящи цената неща. Най-лесно е да се пропусне (често това се прави) стерилизацията. Звучи плашещо. И е факт.
Един стерилизатор (автоклав), който покрива изискванията за стерилност струва няколко хиляди лева. Много хора „забравят” и изобщо не ползват такива уреди. Автоклавите стерилизират ръкохватките на машините. Това е задължително!
Автоклавите работят с дестилирана вода с определена минерализация. Нашата машина зарежда 6 литра.
Споменатите преди малко накрайници се слагат в опаковки, те също са специални и за еднократна употреба.
При стерилизация в автоклава се слагат индикаторни хартийки, които удостоверяват, че всичко е стерилно-променят си цвета. Това се отразява в дневник.
Ние ползваме пластмасови накрайници за еднократна употреба, но на много места се ползват метални, които също трябва да се стерилизират. При отсъствие на автоклав е невъзможно да се гарантира стерилност.
Ползват се поне 2 вида разтвори за дезинфекция. Само те не са достатъчни, но помагат. Няма да споменавам заглавия и да слагам лога, не правя реклама.
Кабелите за машините са в специални полиетиленови калъфчета, които също са за еднократна употреба.
Работната маса е покрита с фолио.
Капачките за боята са за еднократна употреба. Например черно бяла татуировка се прави с няколко вида различно по плътност черно/сиво, може да се добави и бяло…нужни са поне 5 броя.
Боите са сертифицирани и безопасни за здравето.
Иглите са еднократни, ползват се различни видове игли, обикновено се ползват 3-4 различни вида, а при голяма татуировка се сменят няколко пъти, защото остриетата се затъпяват.
На иглите се поставят специални гумички.
Работното място е покрито с чаршаф за еднократна употреба.
Татуистите работят с ръкавици и ползват разтвор за дезинфекция на ръцете.
Преди работа кожата се третира с дезинфектант, по време на работа с омекотяващ крем, след работа също се почиства със специален сапун и се намазва с крем.
Отпадъците се събират от специални фирми, които изисват годишна такса , таксуват и всеки килограм предаден отпадък, който се съхранява в специални контейнери.