Школа Хоп -троп
За хореографа: Маргарита Георгиева е хореограф и създател на школа за народни танци " Хоп-Троп"- гр. София. Изучава български народни хора, танци и традиции още от осми клас в 140 СУ "Иван Богоров" при Росица Димитрова. С дългогодишен опит в обучението и съхранението красотата на автентичните хора от фолклорните области на България. Индивидуален подход към всички, съчетан с добри практики и изучаване стъпка по стъпка.
За школата: Школа за български народни танци Хоп-Троп е съвременна група от българи, допринасящи за съхранението на български традиции и популяризирането на българските хора. В школата ще намерите уюта, радостта и несъмнено ще се забавлявате, докато отпивате от извора на тежките родопски ритми. Покорявате бързите шопски сюити, балканджийските северняшки надигравания и наслаждавайки се истински на прочутите македонски хора.
Така ще придобиете самочувствие да поведете хорото на всяка сватба, празненство, ще се освободите от натрупаното ежедневно напрежение, поддържайки чрез танца добър тонус и ще се запознаете с много хора сте на една вълна, като изразите себе си по нов метод чрез богатството на музикалния и танцов фолклор.
Нещо интересно за българските народни танци:
Български народни танци включват предимно ръченици и хора. Ръченицата се танцува индивидуално, по двойки, групово. Няма хват за ръцете, освен ако хореографията не го изисква. Ръцете обикновено стоят на хълбоците, с изправени лакти. Ръченицата е разпространена в цяла България, но в отделните области се танцува по различен начин , в зависимост от характерния стил. Затова имаме различни наименования според областта- тракийска ръченица, шопска и др. Когато имаме групово изпълнение на шопската ръченица танцьорите се хваща за колана на съседните танцьори.
Освен ръченицата , характерни за български национални танци са хората.Това са колективни танци, при участниците се подреждат в кръг, линия може и в други формации. Ритъмът на различните хора варира от бавен до бърз, как то преобладава неравноделният такт.
Най-известни са право, дунавско, шопско, дайчово и ганкино. В зависимост от вида, танцьорите се хваща за ръцете, за колана на съседните танцьори. При изцяло мъжка формация, имаща опция танцьорите да се държат и за раменете.
Български фолклорни танци са вълнуващо изживяване както за танцуващите така и за наблюдаващите. Съществува разлика, които се изпълняват на сцена и тези , които се танцуват в ежедневието .На сцената се вижда основно външната им страна – сложните стъпки, движения и фигури, изиграват танцьорите. Хората се практикуват и на големи празници, обичаи и събирания, в такъв момент те са израз на колективния дух.
В миналото танцуването е било неделима част от празниците. На големите празници са се организирали общоселски хора.
В миналото хората са били съпроводени от специфичен регламент и традиции. Първи на хорото заиграват момите. После свой танц изиграват ергените. В началото младите играят само под съпровода на песни. След тези първи танци на момите и ергените, прииждат и омъжените жени. Накрая се появяват и мъжете, заедно с музиканти. Мъжете подхващат своето, водено от най-авторитетния мъж в селото.
После на селския мегдан се съберат цялото село, се заиграва общото. В началото на хороводната редица се нареждат мъжете – подредени по старшинство и по танцьорско майсторство. След тях се редят ергените. Към „мъжката“ половина на танца се прибавя и женската – първо омъжените, след тях и девойките, а най-накрая – децата, но последното задължително е момче.
Освен веселба, голямото празнично някога било място за изява и доказване на лични качества. Най-почетно е мястото на водача. Който е пръв на хороводната редица, най-добре може да демонстрира своето майсторство и стил на танцуване пред гостите. Затова обичаят изисквал водачите да се сменят и всеки да получи своя шанс за изява. Разбира се, възниквали и доста яростни спорове между най-напористите ергени.
Гласно и негласно участниците обменяли житейски опит, ергени „задяват ” момите. Младите се събират по махали да поиграят в неделните следобеди. Дори в сезона на усилена земеделска работа, на младите било позволено да устройват своите събирания с танци и да се забавляват.
Всички етнографски региони са шест на брой се отличава с характерни танци и хора , те са отражение на историята , културата , нравите и обичаите на българите от този район. Шестте области са – Добруджанска , Пиринска , Родопска , Северняшка , Тракийска и Шопска.
РАЗПИСАНИЕ
- Адрес: гр.София , Люлин 7, 79 СУ Индира Ганди, актовата зала- вторник и четвъртък от 19:00- 20:30 часа; цена 7лв..
- Втори адрес: гр.София Люлин 7 - ID фитнес- понеделник, сряда и петък от 19:00-20:30 часа; цена 10лв
- Лятно разписание в двора на 79 СУ Индира Ганди, понеделник, сряда и петък от 19:00 часа; цена 5лв.
- Месечна карта - цена 40 лв за 8 посещения